نجوم و اپتیک

4 سوال مهم که قبل از خرید انواع تلسکوپ باید از خود بپرسید :

1. چرا می‌خواهید تلسکوپ بخرید؟

اولین گام برای انتخاب و خرید انواع تلسکوپ مناسب ، این است که جواب این سوال را واقع بینانه بدهید و خیلی واضح و روشن دلیل خرید تلسکوپ را بدانید .

اینکه دقیقا بدانید چرا تصمیم به خرید تلسکوپ گرفته اید ؟ و دقیقا می خواهید از تلسکوپ چه استفاده ای کنید ؟ در چه زمینه ای از نجوم فعالیت کنید ؟ و … باعث می شود که راحت تر تلسکوپ مورد نظر خودتان را خریداری کنید .

2. در مجموع چه میزان بودجه ای برای خرید تلسکوپ در نظر دارید ؟

این سوال نیز ، دومین سوالی است که بعد از روشن شدن هدف و انگیزتان از خرید تلسکوپ ، به طور کاملا واضح پاسخ داده شود .

توجه داشته باشید مقدار بودجه ای که در نظر دارید تنها نباید خرج تلسکوپ شود ، بلکه این بودجه باید به سه قسمت تقسیم شود و بخشی از آن صرف خرید لوازم جانبی و پایه تلسکوپ شود . پیشنهاد می شود که 80 درصد بودجه به خرید تلسکوپ و 20 درصد باقی مانده آن به خرید لوازم جانبی و پایه تلسکوپ اختصاص داده شود .

همچنین اگر به عکاسی از آسمان نیز علاقه دارید ، باید بودجه جدا گانه ای برای خرید دوربین عکاسی و سایر تجهیزات آن کنار بگذارید .

3.از تلسکوپی که خریداری می‌کنید ، انتظار چه قدرت و توانی دارید ؟

تلسکوپ ها نیز عملکردی مانند مردمک چشم دارند و این به این معنی است که مقدار گشودگی تلسکوپ با واضح نشان دادن اجرام آسمانی رابطه مستقیمی دارد و هر چه گشودگی تلسکوپ بیشتر باشد ، نور بیشتری وارد آن می شود و اجرام کم نور و غیر ستاره ای واضح تر دیده می شوند . البته علاوه بر این  هر چه گشودگی تلسکوپ بیشتر باشد ، توان تفکیک تلسکوپ نیز افزایش پیدا می کند و راحت تر می توانید جزئیات اجرام آسمانی را تماشا کنید .

برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید به  جدول زیر توجه فرمایید :

مقایسه تلسکوپی با گشودگی 10 اینچی نسبت به تلسکوپی با گشودگی 5 اینچی :

میزان تفاوت گشودگی میزان تفاوت قدرت نفکیک میزان توان گرد آوری نور مزایا ابعاد وزن جا به جایی
2 برابر 2 برابر 5 برابر دیدن راحت تر بازو های کهکشانی پر نور و ستاره های خوشه ای کروی بیش تر بیش تر سخت تر

4.     توقع دارید تلسکوپی که خریداری می کنید ، چه میزان بزرگنمایی داشته باشد ؟

قدرت بزرگ نمایی و میزان میدان دید تلسکوپ به نسبت کانونی آن بر می گردد . فاصله کانونی عدسی با آینه اصلی تلسکوپ و قطر دهانه آن ، فاصله کانونی تلسکوپ را تشکیل می دهد و وقتی از نسبت کانونی صحبت می شود منظور فاصله کانونی تلسکوپ تقسیم بر قطر دهانه آن می باشد .

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید به این مثال توجه کنید :

تلسکوپ هایی که نسبت کانونی کمتری دارند ، دارای قدرت بزرگ نمایی کمتر و البته میدان دید بیشتری می باشند . در چنین تلسکوپ هایی اجرام آسمانی کم نور واضح تر دیده می شوند . این نوع تلسکوپ ها به اصطلاح به تلسکوپ های سریع معروف هستند و اگر قصد دارید اجرام آسمانی کم فروغ را درخشان تر ببینید ، بهتر است سراغ این تلسکوپ ها بروید .

البته به طور کلی نسبت کانونی تلسکوپ ها به سه گروه تقسیم می شوند :

 • نسبت کانونی کوتاه یا کم : مناسب برای دیدن اجرام غیر ستاره ای مثل سحابی ها
 • نسبت کانونی متوسط
 • نسبت کانونی بلند : مناسب برای دیدن خوشه های ستاره ای ، سیاره ها و …

4 گام تا خرید تلسکوپ :

1.     انتخاب نوع اپتیک تلسکوپ

اولین مرحله خرید تلسکوپ ، این است که یک نوع تلسکوپ را از بین سه نوع تلسکوپ شکستی ، بازتابی و ترکیبی انتخاب کنید .

در واقع این سه گروه اصلی از انواع تلسکوپ ها هستند که هر کدام از آن ها شامل مدل های مختلفی از تلسکوپ ها می شوند .

هر یک از این سه نوع تلسکوپ ، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند ، برای اینکه بدانید کدام یک از آن ها برای شما مناسب هستند باید هر یک را به خوبی بشناسید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید .

معرفی سه نوع تلسکوپ شکستی ، بازتابی و ترکیبی ، به طور خلاصه :

تلسکوپ شکستی :

این نوع تلسکوپ شامل یک عدسی در سر لوله ، یک چپقی در انتهاب لوله و چشمی بر روی چپقی است .

مزایا استفاده از تلسکوپ شکستی :
 • دیدن تصاویر به صورت شفاف تر و واضح تر
معایب استفاده از تلسکوپ شکستی :
 • امکان بروز خطا کروی
 • امکان بروز خطا رنگی
 • البته استفاده از عدسی های مناسب از بروز چنین خطاهایی جلو گیری می کند .

تسلکوپ بازتابی :

تلسکوپ بازتابی ، ساده ترین مدل تلسکوپ است که از یک آینه اصلی در انتهای لوله ، یک آینه ثانویه و چشمی در سر لوله تکیل شده است .

مزایای استفاده از تلسکوپ بازتابی :
 • نسبت به تلسکوپ شکستی قطر دهانه بیشتری دارد و همچنین فاقد خطای رنگی است .
 • قیمت مناسب
معایب استفاده از تلسکوپ بازتابی :
 • خارج شدن هم خطی یا تراز بین آینه های تلسکوپ
 • مناسب عکاسی از آسمان نیستند .

تلسکوپ ترکیبی :

تلسکوپ ترکیبی یا تلسکوپ کاتادیوپتریک ، از یک آینه معقر که در انتهای لوله و عدسی در سر لوله قرار گرفته است تشکیل شده است .

مزایای استفاده از تسلکوپ ترکیبی :
 • کوتاه شدن لوله تلسکوپ
 • کیفیت فوکوس و تصویر عالی
 • دارا بودن تمامی مزیت های تلسکوپ شکستی و تلسکوپ بازتابی
معایب استفاده از تلسکوپ ترکیبی :
 • مناسب عکس برداری و رصد تمام اجرام آسمانی نیست .
 • قیمت بالا

2.     انتخاب پایه و مقر تلسکوپ

بعد از انتخاب نوع اپتیک تلسکوپ ، لازم است که پایه خوبی برای آن انتخاب کنید تا نهایت لذت را از رصد کردن آسمان ببرید . انتخاب پایه و مقر تلسکوپ به اندازه نوع اپتیک آن حساس است و اهمیت زیادی دارد .

پایه و مقر نیز انواع مختلفی دارد و با توجه به اینکه چه میزان بودجه برای آن در نظر گرفته اید و در چه زمینه ای فعالیت می کنید ، باید تصمیم بگیرید که چه نوع پایه و مقری را خریداری نمایید .

برای اینکه بتوانید بهترین پایه و مقر را برای تلسکوپ خود خریداری کنید ، لازم است که قبل از خرید تلسکوپ ، انواع پایه و مقر ها را بشناسید .

3.     انتخاب چشمی و چپقی مناسب

کیفیت و کارکرد واقعی تلسکوپ با وجود چشمی و چپقی کامل می شود و برای همین مهم است که بهترین چشمی را برای اپتیک های تلسکوپ خریداری فرمایید .

برای اینکه چشمی و چپقی تلسکوپ ها را بشناسید ، می توانید مقاله راهنمایی حرفه ای خرید تلسکوپ را مطالعه کنید .

4.     انتخاب لوازم جانبی

معمولا افراد هنگام خرید تلسکوپ ، اهمیت چندانی به انتخاب لوازم جانبی نمی دهند در صورتی که لازم نسبت به خرید لوازم جانبی ، مانند خرید اپتیک تلسکوپ و پایه آن جدی باشید .

لوازم جانبی که برای هر تلسکوپی لازم است و ضروری است :

 • کیف مخصوص حمل تلسکوپ
 • فیلتر یا صافی
 • منظریاب سرخ نشان
 • آداپتور برق
 • عدسی بارلو

توصیه وب سایت فصل شکار در مورد خرید تلسکوپ :

 • قبل از خرید تلسکوپ ، بهتر است که اطلاعات جامع و کاملی در مورد تلسکوپ ها به دست آورید و انواع آن ها را بشناسید تا بدانید هر تلسکوپ مناسب فعالیت در چه زمینه ای است و چه کاربردی دارد و دقیقا تلسکوپ مورد نیازتان را خریداری کنید.
 • علاوه بر انواع تلسکوپ ها و کاربردشان ، لازم است که قبل از خرید تلسکوپ تمامی بخش ها و قسمت های آن ها و همچنین تمامی لوازم جانبی را بشناسید تا بتوانید بهترین تلسکوپ را انتخاب کنید .
 • اگر قصد خرید تلسکوپ شکستی را دارید ، حتما به نسبت کانونی و نوع عدسی آن دقت فرمایید .
 • بین تلسکوپ و تجهیزات جانبی آن باید از لحاظ کیفیت تعادل خوبی بر قرار باشد یعنی اگر بهترین و حرفه ای ترین اپتیک تلسکوپ را می خرید ، نمی توانید برای آن پایه و تجهیزات جانبی معمولی و با کیفیت متوسط یا پایین تهیه کنید ، بلکه باید تجهیزات جانبی و پایه حرفه ای نیز برای آن در نظر بگیرید.
 • به اندازه کافی به خرید تجهیزات جانبی تلسکوپ اهمیت بدهید تا هیچ وقت به دلیل نبود تجهیزات مناسب تجربه تلخ و نا فرجامی از رصد آسمان پیدا نکنید.
 • توجه داشته باشید که میزان قدرت بزرگ نمایی تلسکوپ ها ملاک اصلی برای خرید یک تلسکوپ به شمار نمی روند و هر چه بزرگ نمایی تلسکوپی بیشتر باشد ، به این معنی نیست که آن تلسکوپ بهتر است.

راهنمای خرید دوربین شکاری

قبل از خرید دوربین شکاری یا همان دوربین دو چشمی ، باید تمامی اطلاعاتی که در مورد دوربین های شکاری وجود دارد را بداتید تا مطمئن باشید که دوربینی که می خواهید خریداری کنید ، مناسب شما است . زمانی که تصمیم به خرید دوربین شکاری می گیرید ، بدون شک انتخاب اینکه کدام یک مناسب شما است ، کمی گیج کننده است ، از این رو در این مقاله از وب سایت فصل شکار ، قصد داریم شما را در خرید دوربین شکاری راهنمایی کنیم ، برای همین سعی کرده ایم راهنمای خرید دوربین شکاری جامعی را برای شما گرد آوری کنیم .

اگر می خواهید بدانید که با توجه به نیاز هایی که از یک دوربین شکاری دارید ، چه دوربین شکاری مناسب شما است ؟ با ما در این مقاله همراه باشید .

دوربین شکاری چیست ؟

به بیان ساده ، دوربین شکاری که به دوربین دو چشمی ، دوربین ارتشی و همچنین دوربین صحرایی نیز معروف است ، از یک سری لنز ها ، منشور ها و سایر عناصر تشکیل شده است که مکان ها یا چیز های دور را به افراد نمایش می دهد .

دوربین شکاری دارای دو لوله نوری موازی است که به شما این امکان را می دهد که با هر دو چشم به هدف خود نگاه کنید . باز بودن هر دو چشم باعث می شود که عمق میدان دید شما حفظ شود و تجربه دیداری غنی و جذاب تری به صورت سه بعدی برای شما به ارمغان آید .

مشخصات دوربین شکاری :

اندازه

دوربین های شکاری از لحاظ اندازه به سه گروه تقسیم بندی می شوند :

 • دوربین شکاری کوچک : اندازه لنز کمتر از 30 میلی متر
 • دوربین شکاری متوسط : اندازه لنز بین 30 تا 40 میلی متر
 • دوربین شکاری بزرگ : اندازه لنز بیش از 40 میلی متر

قدرت بزرگنمایی

بزرگ نمایی و قطر عدسی دوربین های شکاری توسط مجموعه ای از اعداد مانند 42*10 و 20*7 نشان داده می شوند که به ترتیب عدد اول بزرگ نمایی و بعدی به قطر عدسی اشاره می کند . به طور مثال 42*10 به این معنی است که این دوربین دو چشمی ، با عدسی به قطر 42 میلی متر ، هدف را 10 برابر نزدیک تر از آن چه هست نشان می دهد .

برای عموم خریداران دوربین های شکاری ، دوربین های شکاری با قدرت بزرگ نمایی 7 تا 10 برابر مناسب است ، اما شکارچیان حرفه ای نیاز به دوربین های شکاری با قدرت بزرگ نمایی بالا تر از 10 برابر دارند و برای اینکه مشکلی برایشان ایجاد نشود ، حتما لازم است که سه پایه ویژه دوربین را نیز تهیه فرمایند .

 • دوربین های شکاری با قدرت بزرگ نمایی 8 : میدان دید وسیع تری دارند
 • دوربین های شکاری با قدرت بزرگ نمایی 10 : تصویری دقیق تر و واضح تر در اختیار شما می گذارند .

توجه داشته باشید در حالی که به نظر می رسد هر چه بزرگ نمایی دوربین شکاری بیشتر باشد ، بهتر است اما همیشه اینگونه نیست ، چرا که هر چه بزرگ نمایی بیشتر باشد ، مشاهده پایدار نیز سخت تر است .

قطر عدسی

قطر عدسی نقش مهمی در جمع نور دارد و به گونه ای توان گرد آوری نور دوربین دو چشمی را تعیین می کند و این به این معنی است که هر چه قطر عدسی بیشتر باشد تصویر روشن تر و با کیفیت تری در اختیار شما قرار می گیرد .

راحتی چشم

فاصله بین چشم شما و چشم دوربین شکاری تعیین کننده راحتی چشم شما است . هرچه شاخصه راحتی چشم بیشتر باشد ، کار با دوربین دو چشمی ساده تر است .

اگر از عینک استفاده می کنید ، این یک ویژگی کلیدی برای شما به شمار می رود و شاخصه راحتی چشم دوربین شما باید 11 میلی متر باشد .

اکثر دوربین های دو چشمی دارای چشم های قابل تنظیمی هستند که به شما این امکان را می دهد شاخصه راحتی چشم مناسب خود را تنظیم کنید .

میدان دید

منظور از میدان دید در واقع مقداری از پهنه زمین یا آسمان است که توسط دوربین دو چشمی ، مشاهده می شود .

به طور کلی رابطه میدان دید و قدرت بزرگ نمایی به صورت معکوس است یعنی با افزایش یکی از آن ها ، آن یکی کاهش پیدا می کند یا به عبارتی دیگر هرچه قدرت بزرگ نمایی بیشتر باشد ، میدان دید کمتر است و یا هرچه قدرت بزرگ نمایی کمتر باشد ، میدان دید بیشتر است .

همه چیز در مورد منشور های دوربین دو چشمی

اگر تا کنون به دنبال خرید دوربین شکاری رفته باشید ، حتما متوجه شده اید که برخی از آن ها بسیار ساده و برخی دیگر بسیار پیچیده به نظر می رسند . دلیل این تفاوت در ظاهر بدنی و اندازه دوربین های شکاری با یک دیگر ، در واقع وجود انواع گسترده منشور ها است که برای آن ها استفاده می شود . دلیل استفاده از منشور ها در دوبین های دو چشمی ، تصحیح جهت گیری منظره برای طبیعی به نظر رسید آن ، به صورت افقی یا عمود است . بدون وجود منشور ها دوربین های شکاری همه چیز را وارونه نمایش می دهند . منشور ها شامل دو نوع اصلی مستقیم و کج بین می شوند .

منشور های مدل مستقیم ، عناصر شیشه ای را به صورت منطبق با یک دیگر در نمایش می دهند و منشور های کج بین ، عناصر شیشه ای را به صورت مجزا از یک دیگر نشان می دهند و به طور کلی عمق دید و میدان دید وسیع تری برای شما ایجاد می کنند .

آشنایی با ویژگی منشور های دوربین های شکاری خود مبحث طولانی است ، اما برای خرید دوربین دو چشمی شناخت آن ها تا این حد کفایت می کند .

اندود های مناسب دوربین های شکاری

بهترین اندود ها برای دوربین های دو چشمی اندود هایی هستند که دارای رتگ سبز و بنفش می باشند . سایر اندود ها مقدار زیادی از نور ورودی را جذب می کنند و این موضوع خوب نیست .

به طور کلی ما برای لنز ها منشور های دوربین دو چشمی ، چهار نوع اپتیک داریم :

 • اپتیک اندود شده : یعنی یکی از سطوج یک یا چند لنز دوربین اندود شده است .
 • اندود کامل : یعنی تمامی فضای بین لنز ها از یک جهت اندود شده است .
 • اندود لایه : یعنی یک یا چند سطح از یک یا چند لنز دوربین اندود شده اند .
 • اندود کاملا دو لایه : تمامی فای بین لنز ها از دو جهت اندود شده است . ( گران ترین و بهترین نوع اندود )

قیمت دوربین شکاری

انواع دوربین های دو چشمی ، طیف قیمتی گسترده ای دارند که دلیل اصلی آن ویژگی های متفاوتی است که یک دوربین های شکاری با یک دیگر دارند . عمده تفاوت دوربین های شکاری با یک دیگر مربوط به کیفیت نوری ، نوع پوشش هایی که روی لنز های آن ها اعمال می شود ، نوع منشورشان ، همچنین طراحی و ساخت آن ها می باشد . به طور مثال ممکن است شما با دوربین های شکاری مواجه شوید که یکی از آن ها دارای منشور مستقیم و دیگری دارای منشور زیگزاگی یا همان کج بین می باشد ولی از نظر کیفیت و عملکرد یکسان به نظر برسند ، در این صورت اغلب قیمت آن دوربین دو چشمی که منشور زیگزاگی دارد ، بالاتر است .

چند نکته اصلی برای انتخاب بهترین دوربین های شکاری مناسب

اگر می خواهید به طور خلاصه بدانید که چگونه بهترین دوربین شکاری را خریداری کنید ؟ باید بدانید که برای خرید بهترین دوربین شکاری باید عملکرد نوری و سهولت استفاده آن ها را با یک دیگر مقایسه کنید .

هنگام خرید دوربین شکاری به کدام یک ویژگی های جانبی آن باید دقت کنیم ؟

یکی از ویژگی های جانبی مهم در رابطه با دوربین های دو چشمی ، محافظ های آن مانند پوشش های پلاستیکی است . علاوه بر این ضد آب بودن و ضد مه بودن نیز از سایر ویژگی های جانی یک دوربین شکاری است که شما باید هنگام خرید دوربین دو چشمی به آن توجه کنید .

ضد مه بودن یک دوربین دو چشمی به این معنی است وقتی از محیطی سرد به محیطی گرم منتقل می شود روی لنز های آن بخاری تشکیل نمی شود و همچنین رطوبت مشکلی برای آن ایجاد نمی کند .

چگونه برای یک مصرف خاص دوربین شکاری مناسبی انتخاب کنیم ؟

اگر قصد دارید از دوربین شکاری برای دستیابی به هدف خاصی مانند تماشای پرندگان استفاده کنید ، باید به نکات زیر توجه فرمایید :

دوربین های شکاری مناسب پیاده روی یا راه پیمایی :

برای استفاده از دوربین دو چشمی در چنین موقعیت هایی وزن و اندازه دوربین از نکات کلیدی که باید هنگام خرید به آن ها توجه کنید .

بهترین دوربین شکاری مناسب پیاده روی یا راه پیمایی ، دوربین شکاری با بزرگ نمایی 8 و قطر عدسی 25 میلی متر است . ( 25*8 )

سایر دوربین شکاری های مناسب پیاده روی :
 • 25*10
 • 28*10
 • 28*8

توجه داشته باشید که هنگام خرید دوربین دو چشمی را انتخاب کنید که روکش های پلاستیکی آن دوام بیشتری دارند .

دوربین های شکاری مناسب کوهپیمایی :

در کوه پیمایی دوربین های دو چشمی با بزرگ نمایی 10 برای مشاهده حیوانات کوچک مفید است اما اگر قصد تماشای حیوانات را ندارید تهیه یک دوربین شکاری با قدرت بزرگ نمایی 8 نیز برای کوه پیمایی می تواند مفید باشد.

مشخصات دوربین شکاری مناسب کوهپیمایی :
 • 42*8
 • 32*8

(  این دوربین های شکاری مناسب افرادی که قصد مشاهده پرندگان را نیز دارند ، مناسب است . )

مقاومت در برابر آب و مه از جمله ویژگی های خوبی که بهتر دوربین های شکاری در کوهپیمایی استفاده می شوند ، داشته باشند .

دوربین های شکاری مناسب مشاهده حیات وحش ، نهنگ ها و سافاری ها :

دوربین های شکاری مشهور که مناسب افرادی که می خواهند با آن سافاری ها ، نهنگ ها یا سایر حیوانات وحشی را تماشا کنند ، هستند عبارتند از :

 • 42*8
 • 32*8
 • 42*10
 • 32*10

اگر می خواهید دوربین شکاری جمع و جوری خریداری نمایید، بهتر است دوربین شکاری با مشخصات 32*8 را انتخاب کنید .

دوربین شکاری مناسب استفاده در قایق و کایاک :

اگر می خواهید با دوربین دو چشمی به قایق رانی بپردازید یا با کایاک روی آب بروید بهتر از دوربین شکاری با حداکثر قدرت بزرگ نمایی 8 استفاده کنید . کار با دوربین های دو چشمی با قدرت بزرگ نمایی بیش از 8 در قایق ، بدون شک برای شما چالش بر انگیز است .

انتخاب یک مدل ضد آب در اینجا ضروری می باشد . اگر از دوربین دو چشمی استفاده می کنید که ضد آب نیست ، باید بدانید که تنها در برابر باران های سبک مقاوم است .

محبوب ترین دوربین شکاری که در قایق مورد استفاده قرار می گیرد ، 32*8 است .

در پایان لازم بدانید که تست کردن دوربین شکاری هنگام خرید نیز اهمیت زیادی دارد .

نحوه تست دوربین های شکاری :

برای تست دوربین های دو چشمی باید آن را در دست های خود بگیرید تا ببینید هنگام کار با آن احساس تمرکز و راحتی دارید یا خیر .

سپس به برسی وضوح نوری و روشنایی آن بپردازید . برای بررسی این موضوع لازم است که با دوربین به چندین نقطه متفاوت مشاهده فرمایید .

امیدواریم که این مقاله شما را در اننتخاب دوربین دو چشمی مناسبتان ، راهنمایی کرده باشد .

اگر تجربه استفاده از دوربین شکاری را دارید و از آن دوربین راضی هستید ، تجربه خود را برای ما یاد داشت فرمایید.

خرید تلفنی
مشاوره و سوالات پیش از خرید