اجاق گاز

چطور یک اجاق گاز مسافرتی مناسب خریداری کنیم؟

تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت ما دارد و علاوه‌بر این می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر سایر ابعاد زندگی از جمله رفتار و خلق و خوی ما داشته باشد. از این رو در سفر و گشت و گذار، تغذیه همیشه یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در برنامه‌ریزی‌های مربوط به سفر مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی از افراد هنگام مسافرت علاقه به استفاده از غذای حاضر و آماده دارند. اما برخی افراد همچنان علاقه‌مند هستند حتی در سفر هم از غذای سالم و خانگی استفاده کنند، اگر شما هم از جمله این افراد، پس باید وسایل لازم برای پخت غذا مانند اجاق گاز مسافرتی، قابلمه، تابه، قاشق و… را همراه خود به سفر ببرید.

تهیه اغلب این اقلام در حال حاضر چندان پیچیده نیست و شما با در نظر گرفتن برخی نکات مانند کاربرد، قیمت و… می‌توانید کالای مد نظر خود را به سادگی خریداری کنید. اما در بین تمام این اقلام، خرید اجاق گاز مسافرتی با توجه به انواع گسترده‌ای که دارند، به یک چالش تبدیل شده است. از این رو ما تصمیم گرفتیم راهنمایی جهت خرید اجاق گاز مسافرتی مناسب برای شما تهیه کنیم.

معیارهای انتخاب اجاق مسافرتی

برای افرادی که اهل پیک نیک، طبیعت گردی، کوهنوردی، کوله گردی و… هستند، اجاق گاز سفری وسیله‌ای مهم است که نه تنها برای پخت و پز کاربرد دارد، بلکه حتی در شرایط سخت و برفی نیز می‌تواند برخی نیازهای اساسی و ضروری را برطرف کند. از این رو هنگام خرید گاز مسافرتی، لازم است به موارد زیر دقت کنید:

نوع اجاق

اولین نکته‌ای که هنگام خرید باید به آن توجه کنید، این است که در عصر حاضر انواع بسیاری از اجاق گازهای مسافرتی وجود دارند که هر یک می‌توانند در مکان‌ها و شرایط گوناگونی استفاده شوند. در نتیجه شما باید انواع اجاق گازهای مسافرتی را بشناسید تا بتوانید با توجه به نیاز و مورد استفاده خود، گاز سفری مد نظرتان را خریداری کنید.

اجاق گازهای مسافرتی با توجه به نوع سوخت مصرفی‌شان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و به شرح زیر می‌باشند:

اجاق گاز مسافرتی گازی

این نوع گازهای سفری با گاز ایزوبوتان و پروپان کار می‌کنند و خود به دو نوع یک تکه و دو تکه تقسیم می‌شوند. نوع یک تکه این نوع گاز، به شکلی است که سری و محفظه روی آن، مستقیما به کپسول متصل شدند، در حالی که در مدل دو تکه، سری و کپسول از یکدیگر جدا هستند.

حمل و نقل این نوع گازها ساده و آسان است و با توجه به ویژگی‌های دیگری که این نوع گازها دارند، اگر برای کمپ‌های گروهی که در آب و هوایی معتدل و مناسب برگزار می‌شوند به دنبال اجاق گاز هستید، این نوع گاز سفری می‌تواند برای شما مناسب باشد.

گازهای سفری الکلی

یکی دیگر از مدل‌های بسیار سبک گازهای مسافرتی، اجاق گازهایی هستند که با استفاده از الکل می‌سوزند. این گازها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند توسط افراد بسیاری در طبیعت، کمپ، کوه و… استفاده می‌شوند. اما با توجه به نحوع عملکرد و حرارتی که تولید می‌کنند، خوب است بدانید، اگر قصد آشپزی برای مدت طولانی را دارید، اجاق گازهای مسافرتی الکلی نمی‌توانند نیاز شما را برطرف سازند.

اجاق‌های سفری با سوخت مایع

اجاق گازهای سفری که با سوخت مایع (مانند گاز سفید، دیزل، سوخت جت و…) کار می‌کنند، در مقایسه با سایر گازهای سفری دارای ثبات بیشتری هستند. از این رو اگر قصد رفتن به کوهنوردی یا مناطق سرد و نا هموار را دارید، این اجاق‌ها می‌توانند نیاز شما را برطرف سازند. البته در نظر داشته باشید که این نوع اجاق‌ها نیازمند نگهداری مناسب هستند و همچنین برای استفاده نیاز به آماده سازی دارند.

گاز مسافرتی با سوخت جامد

اجاق گازهای مسافرتی که با سوخت جامد کار می‌کنند، اغلب مورد توجه افرادی قرار می‌گیرند که قصد خرید اجاق گاز سفری ارزان را دارند. چرا که در مقایسه با سایر گازها دارای قیمت ارزان‌تری هستند. روشن شدن راحت، وزن بسیار کم و… از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع اجاق گازها هستند.

اجاق گاز مسافرتی هیزمی (سوخت برگ، چوب و…)

این نوع اجاق گازها برای سفرهای طولانی مناسب هستند و به خاطر وزن سبکشان حتی توصیه می‌شود در جعبه کمک‌های اولیه هر خانواده قرار بگیرند. البته لازم است بدانید این نوع اجاق گازها دارای انواع مختلفی هستند. برخی از مدل‌های این نوع گازهای سفری توانایی تامین برق به اندازه شارژ گوشی موبایل، روشن کردن چراغ‌هایی با ولتاژ پایین و… را دارند.

در نظر داشته باشید که از آنجایی که سوخت این نوع اجاق گازها چوب، برگ و… موجود در طبیعت است، استفاده از این اجاق در هوای مرطوب به علت مرطوب بودن چوب‌ها، برگ‌ها و… کمی دشوار است. همچنین استفاده از این نوع گازهای سفری در برخی مکان‌های مرتفع، ممنوع می‌باشد.

گازهای مسافرتی سامسونتی

این اجاق گازها با توجه به حجم و ابعادی که دارند، بیشتر مناسب کسانی است که قصد دارند به پیک نیک یا کمپینگ بروند و در کوله یا ماشین خود فضای کافی برای حمل آن را دارند.

یکی از خوبی‌هایی که باعث می‌شود بسیاری افراد به سمت خرید این گازها ترقیب شوند، احتمال بسیار کم افتادن قابلمه، تابه و… از روی این نوع اجاق گازهای مسافرتی است. اما در هر صورت با توجه به مصرف گاز بالا و وزن نسبتا سنگینی که دارند، استفاده از آن‌ها به کوهنوردان یا افرادی که قصد رفتن به مناطق نا هموار و مرتفع را دارند، پیشنهاد نمی‌شود.

سرشعله‌های سفری یا کوهنوردی

چندین سال است که از سرشعله‌هایی مانند تورچ گاز سفری به دلیل کوچکی و سبکی به عنوان اجاق گاز مسافرتی استفاده می‌شود. این نوع سرشعله‌ها که خود انواع مختلفی دارند، به قدری برای کوهنوردان محبوب هستند که برخی آن‌ها را با نام سرشعله کوهنوردی می‌شناسند.

با استفاده از این نوع گازها، شما می‌توانید مواد غذایی را گریل کنید، به سرعت یخ مواد غذایی را آب کنید، حتی با استفاده از آن می‌توانید خیلی سریع و روشن آتش را روشن نمایید.

در کل برای کوهنوردان، کوله گردان و سایر افرادی که سبک بودن بار همراهشان برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد خرید سرشعله‌های سفری پیشنهاد می‌شود.

ویژگی‌ها و امکانات

پس از انتخاب مدل اجاق گاز مسافرتی لازم است که به ویژگی‌ها و امکاناتی که هر گاز دارد دقت کنید. به این منظور لازم است ویژگی‌هایی همچون وزن، برخورداری از اقلام همراه، حجم مصرفی سوخت و نوع سوخت مصرفی، میزان زمانی که طول می‌کشد گاز آب را به جوش آورد، نحوه عملکرد اجاق گاز در ارتفاعات، دستورالعمل استفاده، برخورداری از پایه و… را بررسی نمایید و با توجه به استفاده‌ای که می‌خواهید از گاز داشته باشید، گازی با ویژگی‌های مناسب را خریداری کنید.

نکته پایانی در خصوص خرید اجاق گاز مسافرتی مناسب

با وجود تمام نکات و مسائلی که تا کنون به شما گفتیم، باید در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید مناسب‌ترین و بهترین گاز سفری را برای خود خریداری کنید، لازم است استفاده‌ای که می‌خواهید از آن داشته باشید، توجه فرمایید و مواردی همچون قیمت را چندان لحاظ نکنید. چرا که اولویت دادن به موردی همچون قیمت در خرید این وسیله، می‌تواند در نهایت به ضرر شما و هزینه‌های بیشتر منجر شود.

اگر هم مایل به دریافت مشورت از متخصصان، فروشندگان و… این حوزه هستید، توصیه می‌کنیم در ابتدا به آن‌ها استفاده‌ای که می‌خواهید از اجاق گاز داشته باشید را شرح دهید. چرا که با چنین توضیحاتی، آن‌ها می‌توانند با توجه به کاربرد مدنظرتان بهترین اجاق گاز مسافرتی را به شما پیشنهاد دهند.

خرید تلفنی